"Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś" - chyba trochę nią jestem

25.4.17
Nie jest to książka wysokich lotów, ale ładnie wygląda na regale. Ja czytałam ją, tylko i wyłącznie, kiedy byłam na skraju wyczerpania, a moje szare komórki nie były w stanie przyswoić żadnej innej treści. Jednak miło czasem jest przeczytać coś, co trwa tyle co dobry shopping, ma ładne obrazki i trochę autoironii.
I tak sobie cztery kobitki, Anne Berest, Audrey Diwan, Caroline de Maigret oraz Sophie Mas, stworzyły zabawny poradnik, który kupiłam walcząc z pokusą zakupu paczki papierosów w Walentynki.
"Bądź świadoma swoich zalet. I swoich wad. Pielęgnuj je po cichu. Ale nie trać dla nich głowy."


Czytając tę książkę odkrywam w sobie, jak i w mojej siostrze, pokłady paryżanki. 
Podobno Paryżanki są kapryśne - o sobie samej zwykłam mówić "wymagająca" - a nastrój jest zależny od pogody. Ale to nic! Mówią nam jak żyć, jak się ubierać i podają przepisy na klasyczne francuskie dania! Wspaniale! Możemy zakasać rękawy i brać się do roboty! 
"Moda panuje nad światem. Paryżanki panują na modą."


Moje ulubione treści poradnika - paryski szyk.  Ta książka mówi nam właśnie o tajemnicach tej słynnej, niewymuszonej elegancji. 
Mamy tutaj rozdziały poświęcone zawartości garderoby oraz o sztuce makijażu, a raczej jego braku. Bardzo podoba mi się to, że nie piszą o doszukiwaniu się piękna "w głębi siebie" etc. etc. etc. Autorki radzą jak zawsze wyglądać ponętnie, lecz naturalnie. Mówią tu o tym, by makijażem właśnie nie tworzyć, lecz jedynie zakryć drobne niedoskonałości. Biżuteria ma być dopełnieniem stroju, jeżeli ten jest bardzo prosty (kobieta nie jest choinką).

Najbardziej spodobało mi się stwierdzenie, dotyczące zawartości garderoby, że noszenie podróbki torebki znanej marki jest jak sztuczny biust. 

Dzięki tej książce wiem czego muszę dokonać - przetrzepać szafkę mamy! Dlaczego? Szykowna rzecz, która nie jest nowa, jest ponadczasowa i czujesz się w niej pewnie - oto tajemnica tego jednego ciuszka. Jest to coś, co nie rzuca się w oczy i nie ma na tym wielkiego logo. Wierzę, że znajdę coś takiego w czeluściach szafek mojej mamy!
Jest też dużo o miłości, romansach, sztuce całowania jak i zrywania (także jeżeli nie wiesz jak zerwać z facetem, sięgnij po... "Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś")! Ot co! Mało tego - dzięki tej książce wiem jak rozmawiać z mężczyzną. Każda rada jest oparta na budowaniu stałej, świadomej relacji - niejeden coach by się powstydził! 

Tak jak wspominałam, nie jest to lektura wymagająca skupienia, ale ładnie wygląda na półce (nawet na zdjęciach całkiem ładnie mi wyszła). Mimo to, polecam ją pasjonatkom mody na zabicie czasu w drodze do pracy, szkoły itd. Poradnik jest pełen autoironii, napisany w trochę chaotyczny, lecz zabawny sposób. Jeżeli więc masz wydać pieniądze na coś zbędnego, możesz wydać właśnie na tę książkę.

"Lecz przeziębienie winem i burbonem. Zapytaj swojego doktora, dlaczego nie zdrowiejesz."

 

Photographs by Ljuba Varga

You Might Also Like

0 komentarze

POLECANY POST

Jak kupować w SECOND - HAND'ACH?

Second - handy, lumpeksy, ciucholandy - ile razy znalazłam tam coś idealnego dla siebie? Cóż... Większość rzeczy kupiłam tam. Ba! W...